I november genomförde vi en recepttävling gällande bästa receptet med trattkantareller, eftersom vi plockat så mycket trattkantareller under hösten. Vi fick in nio bidrag och av dessa valde vi ut tre olika recept som vi lagade upp inför vår Vilda lunch i början av november. Där på plats lät vi våra gäster genomföra en omröstning. Varje bord fick en talong att fylla i vilka de gillade bäst av de olika bidragen.

Vinnare blev ”Saffranskroppkakor med trattkantareller” och det var svampkonsulent Hasse Lagenius som skickat in receptet. Vi serverar i år dessa kroppkakor (med små justeringar – timjan istf persilja och ingen kryddpeppar) på våra adventsbufféer – ett smakrikt och färgglatt inslag. Hur det blir nästa år får vi se för det är en tidskrävande procedur eftersom vi gör dem små (32-35 g potatismassa) och även om det är väl  mödan värt så är ibland tiden vår största utmaning i dessa tider. 

Priset för bästa recept var en Adventsbuffé för två personer på Hornudden och i lördags var Hasse och Bettan här för att äta och dricka upp priset. Vi är så glada att de kunde komma, att vi fick träffa dem och att vi fått ett så bra recept. Tack, tack!

Här delar vi Hasses recept med dig. Att göra kroppkakor är ett roligt projekt när man är några stycken. Under julen brukar vi laga kroppkakor tillsammans med barn o barnbarn och då har vi olika fyllningar för det finns de som helst gömmer en prinskorv i potatissmeten istället för fläsk eller svamp. Så får det vara bara man hjälper till att forma dem.

Saffranskroppkakor med trattkantareller

Recept: Hasse Lagenius
4 portioner 12 stycken (om du gör små så blir det ca 20 st)

Hasse gör sina lite större än en golfboll.

Ingredienser
7 hg fast potatis
3 dl vetemjöl
1 ägg
0,5 gr mald saffran
1 tsk salt
Fyllning:
300 gr färska trattkantareller
1 liten lök
1 klyfta vitlök
2 dl finhackad persilja
150 gram färskost
10 kryddpepparkorn – lätt krossade
salt och peppar

Gör så här:
Koka potatisen med skalen på. Skala och pressa den medan den är varm. Blanda snabbt ihop ägg , vetemjöl, saffran och salt med den pressade potatisen. Täck över med handduk och låt vila.

Hacka trattkantarellerna grovt och lägg dem i stekpannan så de får avkoka fukt. När de är torra tillsätt smör, finhackad lök, persilja och vitlök. Låt steka i 10 minuter på lagom värme. Smaka av med salt och svart/vitpeppar. Låt det hela svalna och blanda i färskosten.

Fukta händerna och tag ut lagom stora degbitar rulla den rund och tryck ett litet hål och peta in svampfyllningen. Nyp ihop degen och forma med blöta händer till en boll.

Koka upp en stor kastrull med mycket vatten . Tillsätt salt.
Lägg i kroppkakorna och låt sjuda i cirka 10 minuter.
Ta upp och servera med rårörda lingon och smör.

  • Det bästa är att göra många kroppkakor kyla ned dem för att sedan värma dem eller steka dem. De blir så mycket bättre i konsistensen om de får vila innan uppvärmning till servering.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *