Visste du att vi nu haft ett andelsjordbruk/en andelsträdgård i 10 år. Vi startade med ett möte under hösten 2016 och till sommaren 2017 drog vi i gång med 31 st andelsmedlemmar. Året därpå 2018 tog vi kontakt med Strängnäs kommun och frågade om de ville vara med och fick till svar
”Jag hade tänkt kontakta er om just det”
från måltidsansvariga Karin Lundell. Helt fantastiskt tycker vi förstås, men det mest fantastiska är väl ändå att vi hållit i. Kommunens måltidsservice har hållit i! Alltså går vi nu in i vårt tionde år med ett kreativt samarbete med vår kommun. Vi har ändrat, skruvat, utvecklat och ”haft oss” och uppriktig sagt så var båda våra utvärderingsmöten i år uppfriskande ärliga och vi vet redan nu vad som skulle behöva ändras inför 2027.

Vår Andelsträdgård med privatpersoner/hushåll har alltså redan existerat i tio år, också där har vi ändrat, lagt till och tagit bort. Men mest är det nog lagt till i alla fall, det ligger närmare till för oss. Under den första säsongen (2017) var 31 st hushåll med i vår Andelsträdgård och vi levererade till Mariefred, Strängnäs och Enköping. Sedan dess har vi utvecklat utbudet – men också organisationen. Från att vi 2017 erbjöd grönsaker under 20 veckor så är det numera 30 veckor som vi skördar, packar och har utlämning. Med bl.a sallat, gurka, sparris under våren till paprika, purjolök, selleri, tomater under sommar och höst. Numera kan man också göra tilläggsbeställningar, tex mer tomater eller lägga till en rökt chilisås eller en påse mjöl från Warbro Kvarn.
Om två veckor har alltså vår Andelsträdgård levererat grönsaker till hushåll i Mariefred, Strängnäs, Eskilstuna och Enköping under 10 år❤️. Av de 31 hushållen som varit med från start är 13 fortfarande med och utöver dessa så är det ytterligare några som hängde på under 2018. Det är till våra CSA:are som huvudparten av våra grönsaker levereras för utöver privatpersonerna så är även Strängnäs och Eskilstuna kommun delar av Andelsträdgården. Där är det 11 resp. 10 veckor som gäller eftersom det passar dem bäst.

Vår Andelsträdgård är därmed en väldigt viktig trygghet för vår ekologiska odling. Att kunna skörda grönsakerna och veta att de kommer direkt till våra kunder är en trygghet och glädje för oss. Vi vet när de får våra färska ekologiska grönsaker och vi har direktkontakt via mail med alla eftersom vi några dagar innan skickar ut vad som kommer att finnas i lådor och kassar.
TIO år, det känns stort för när vi drog i gång 2016 visste vi inte om det bara skulle bli ett försök eller om det skulle bli en viktig verksamhetsgren i vårt företag. Nu kan vi konstatera att utan Andelsträdgården skulle vår odling vara väldigt liten. Inte minst så bidrar denna samverkan till beredskap i vårt närområde såväl genom själva grönsaksodlingen som förståelse för och kunskap om råvaruproduktion.
Tacksamhet är ordet ❤️❤️❤️


