Vad vet vi om framtiden? Inte mycket och efter att vi fått uppleva en pandemi och att Ryssland startade ett krig för fyra år sedan har nog flera av oss en större beredskap inför plötsliga förändringar än vi hade 2019. Men planer har vi och det är dem vi kan berätta för dig här och nu.

Vi, Karin och Mats kom relativt nyligen hem från en för oss lång resa. Vi var till Amy som jobbade hos oss för drygt 10 år sedan för att jobba i hennes företag, hjälpa till inför bröllopsfesten, vara med på festen och för att lära känna hennes familj med make Mark och döttrarna Sally och Charlotte. En resa som gett oss inspiration men också nya vänner och avkoppling. Det var 25 år sedan vi var lediga så lång tid som tre veckor. Den resan kommer att bli ett eget blogg inlägg när jag ser att jag kan ta tiden till tankar och reflektion för nu behövs all tid för att jobba i fatt vår ledighet.

Så till ämnet!!

Vad händer på Hornudden 2026

Just nu förbereder vi inför Korv- & Brödrundan den 7:e mars. Då kommer Skogsbackens ost, Saras bröd, och Franzéns charkuterier med sina fantastiska hantverksprodukter. Vi kommer att servera vår Hornuddskorv som är smaksatt med tomater och basilika, men också två korvar från Franzén – en het och en mild. Alla korvarna kan du få grönsaker och tunnbröd till eller vårt nybakade korvbröd och självklart vår chilisås eller Oskars fantastiska senap men också vår surkål.

Gårdsbutiken är öppen från kl 10-16 och där finns förstås vår rökta chilisås, äppelmust, vinäger, mjöl, glass och en hel del annat. En liten loppis ska vi försöka få till i boktältet och sist men inte minst så öppnar vi upp caféet med ett litet vinteranpassat sortiment: Korvbrödssemlan, Tynnelsörutan, bullar och lite annat.

Den 21:a mars serverar vi årets första vårlunch i restaurangen.

Under påsken har vi öppet för lunch på långfredagen och brunch på påskdagen.
Den 25:e april serverar vi årets andra vårlunch och då blir det troligen ännu mer nyskördat grönt än vad vi kunde åstadkomma i mars!!

Den 9:e april börjar vi leverera grönsaker till de av er som är med i vår Andelsträdgård. Otroligt eller hur men det är faktiskt vårt 10:e år som Andelsjordbrukare.

NYHET

Den 16:e maj deltar vi i Moveat i Strängnäs för första gången och vi har fått tillåtelse att vara i Väderkvarnen. Vi har inte fått polistillstånd än, men om vi fyller i blanketterna rätt ska det säkert gå bra. Det är superspännande och konceptet är att man går runt till sju olika restauranger i stan, inkl. vår Pop Up i kvarnen där man får en smakbit och kan köpa dryck till. Du bokar och betalar i förväg på deras hemsida. Hoppas att du blir nyfiken och kommer för vi hoppas på att träffa många – både nya och gamla bekantskaper.
Strängnäs väderkvarn

Mors dag och Aptitrundan

Sista helgen i maj är det tradition att fira mor på söndagen och det är Aptitrundan med Sörmlands Matkluster på lördagen så det blir fullt upp. Även i år kommer vi att ha en smaktallrik under Aptitrundan och lite extra erbjudanden i gårdsbutiken.

Bröllop

I år har vi flera bröllop inbokade och det kommer du att märka av för när vi har ett bröllop här på Hornudden så är verksamheten stängd för er som inte är bjudna på festen. Helt rimligt, eller hur? Alltså har vi stängt lördagen den 6:e juni tex.

Sommaren

Vi har öppet midsommardagen och midsommarsöndagen och därefter har vi öppet torsdag-söndag fram till mitten av augusti utom den 1:a augusti då det är bröllop här.
Fredagskvällar i juli planerar vi att ha öppet – men håll koll här på hemsidan för vi lägger ut mer info.

Loppisrundan med Fjärdhundraland

Den 4:e och 5:e juli deltar vi i eventet Loppisrundan vilket innebär att vi öppnar upp bokloppisen och gårdsbutiken tidigare båda dagarna.

Övrigt

I år blir det vårt 10.e år som Andelsjordbrukare och på något vis vill vi fira det. Hur vet vi inte än så vi får se. Vi har en del annat som vi inte bestämt än, men vi kommer troligen att vara med på Enköpings trädgårdsdag första lördagen i september, vi vill vara med på kyrkkaffet vid vår domkyrka den 3:e juni. Kanske blir det något mer event som vi hoppar på utöver Aptitrundan höst med Sörmlands Matkluster, Mat och Människor med Fjärdhundraland och Vilda Sörmland men det känns väldigt långt bort!
Varmt välkommen och hoppas att vi ses – både här och där!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *